Uniwersalne różańce sznurkowe – jak są wykorzystywane?

Różańce sznurkowe to piękne paciorki modlitewne. Zwykle to sznury koralików z węzłami lub frędzlami na końcach, wykonane z różnych materiałów, w tym drewna, plastiku i kamieni szlachetnych. Są popularne w kulturze katolickiej, jak również wśród społeczności buddyjskich i hinduistycznych, i są czasami używane podczas ceremonii religijnych.

Continue reading Uniwersalne różańce sznurkowe – jak są wykorzystywane?
różaniec komunijny

Dziecko a różaniec komunijny, czyli jak uczyć malucha szacunku do modlitwy i dewocjonaliów

Wychowanie dziecka w życiu duchowym, to bardzo trudny i czasochłonny proces. Ważnym krokiem na tej drodze jest poznanie modlitwy różańcowej, która – jak uczy chrześcijaństwo – jest jedną z najpiękniejszych w całym kanonie. Jak zatem wpoić dziecku szacunek do różańca?

Continue reading Dziecko a różaniec komunijny, czyli jak uczyć malucha szacunku do modlitwy i dewocjonaliów

Komże ministranckie – forma i charakter

Idąc na mszę można odnieść wrażenie, że jej charakter i specyfika odnoszą się do czegoś, co z tym światem ma niewiele wspólnego. Widać to chociażby na przykładzie strojów liturgicznych, a już na pewno ministranckich komży.

Wyjątkowy strój na wyjątkową okazję

Komże ministranckie z https://www.meritohurt.pl/komze-ministranckie.html są pod wieloma względami wyjątkowe. Cechuje je specyficzny, przypominający suknię krój, ale też… specyficzna barwa. Owszem, sama komża jest najczęściej biała, ale w jej skład mogą wchodzić różnego rodzaju kolorowe dodatki, które mówią coś więcej o specyfice danego ministranta i pełnionej przezeń służby. Inną formę komży będą posiadać ministranci dopiero rozpoczynający swoją „przygodę” z liturgią, a inną osoby, które pełnią już ściśle określone role (np. lektorzy).

Komże ninistranckie – symbolika

Klasyczne komże ministranckie mają bardzo bogatą symbolikę. Odnoszą się one do sukni, jaką – w chrześcijańskiej symbolice – nakłada na siebie Kościół, czyli Oblubienica Boga. Biel komży ma oczywiście symbolizować niewinność i czystość osób, które pełnią służbę przy ołtarzu. Poza tym standardowa komża ma bardzo często szereg zdobień, które w oczywisty sposób odnoszą się do Boga i do wiary chrześcijańskiej. Jednym słowem – komża to coś więcej, niż tylko strój. To – od strony teologicznej – strój liturgiczny, który należy odpowiednio szanować i pielęgnować.

Podsumowując, komże ministranckie to forma odzieży, bez której trudno wyobrazić sobie służbę przy ołtarzu. I niech tak pozostanie…

Wyjątkowość różańców ze sznurków

Różaniec ze sznurka – bogata treść i skromna forma

Różańce wykonuje się z przeróżnych materiałów, nadając im wiele kolorów, kształtów, czy rozmiarów. Każdy z nich ma pewne znaczenie i historię. Jedną z ciekawszych treści może poszczycić się różaniec ze sznurka. Wydawać się może, że taka forma jest bardzo stara – może sięgająca jeszcze średniowiecza. Jednakże nie jest tak, różaniec ze sznurka to pomysł stosunkowo młody. Niemniej jego wygląd rzeczywiście może przenieść naszą wyobraźnię w tamten świat. Wystarczy jedno spojrzenie na surowy rzemień, a już przed oczami stają nam grube, zimne mury położonych z dala od miasta klasztorów, wypełnione mistycznymi zapachami kadzidła i dostojnymi dźwiękami Chorału Gregoriańskiego. Sprzyja temu bardzo ascetyczna forma – różańce ze sznurków wolne są od religijnego kiczu, na który obecnie bardzo łatwo natrafić. Wszystko to sprawia, że takie dewocjonalium doskonale przysposabia do modlitwy.

Kto, gdzie i kiedy?

Różańce ze sznurka są dobre dla osoby w każdym wieku i każdego stanu – dziecka przystępującego do I Komunii, dorosłego, zakonnicy, kapłana, seniora. Ich wygląd jest bardzo uniwersalny i wolny od wszelkich ograniczeń. Tym samym mogą być równie dobrze używane w domu, jak i w świątyni. W tym kontekście ważna jest również skromna, nienachalna forma. Nie o to bowiem chodzi w dewocjonaliach, by nachalnie zwracały na siebie uwagę wszystkich wiernych w świątyni. Dużą zaletą jest też duża odporność na wszelkie warunki – różaniec ze sznurka przetrwa naprawdę wiele.