Komże ministranckie – forma i charakter

Idąc na mszę można odnieść wrażenie, że jej charakter i specyfika odnoszą się do czegoś, co z tym światem ma niewiele wspólnego. Widać to chociażby na przykładzie strojów liturgicznych, a już na pewno ministranckich komży.

Wyjątkowy strój na wyjątkową okazję

Komże ministranckie z https://www.meritohurt.pl/komze-ministranckie.html są pod wieloma względami wyjątkowe. Cechuje je specyficzny, przypominający suknię krój, ale też… specyficzna barwa. Owszem, sama komża jest najczęściej biała, ale w jej skład mogą wchodzić różnego rodzaju kolorowe dodatki, które mówią coś więcej o specyfice danego ministranta i pełnionej przezeń służby. Inną formę komży będą posiadać ministranci dopiero rozpoczynający swoją „przygodę” z liturgią, a inną osoby, które pełnią już ściśle określone role (np. lektorzy).

Komże ninistranckie – symbolika

Klasyczne komże ministranckie mają bardzo bogatą symbolikę. Odnoszą się one do sukni, jaką – w chrześcijańskiej symbolice – nakłada na siebie Kościół, czyli Oblubienica Boga. Biel komży ma oczywiście symbolizować niewinność i czystość osób, które pełnią służbę przy ołtarzu. Poza tym standardowa komża ma bardzo często szereg zdobień, które w oczywisty sposób odnoszą się do Boga i do wiary chrześcijańskiej. Jednym słowem – komża to coś więcej, niż tylko strój. To – od strony teologicznej – strój liturgiczny, który należy odpowiednio szanować i pielęgnować.

Podsumowując, komże ministranckie to forma odzieży, bez której trudno wyobrazić sobie służbę przy ołtarzu. I niech tak pozostanie…