różaniec komunijny

Dziecko a różaniec komunijny, czyli jak uczyć malucha szacunku do modlitwy i dewocjonaliów

Wychowanie dziecka w życiu duchowym, to bardzo trudny i czasochłonny proces. Ważnym krokiem na tej drodze jest poznanie modlitwy różańcowej, która – jak uczy chrześcijaństwo – jest jedną z najpiękniejszych w całym kanonie. Jak zatem wpoić dziecku szacunek do różańca?

Różaniec komunijny to nie pamiątka i zabawka

Wiele osób traktuje różaniec komunijny wyłącznie jako pamiątkę, albo zabawkę. O ile – nawet z religijnego punktu widzenia – jest on w pewnym sensie pamiątką, o tyle nie wolno go wykorzystywać w roli zabawki. I to nawet wtedy, jeśli „oferuje” on dodatkowe „funkcje”, takie jak np. emisja światła. Rodzice dziecka komunijnego powinni już od samego początku wpajać mu, jak ważnym elementem życia każdego chrześcijanina jest różaniec.

Różaniec a szacunek

Prawdą jest stwierdzenie, że większość różańców komunijnych ma dość delikatną strukturę. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich szanować! Wręcz przeciwnie – każdy różaniec (w tym nawet uszkodzony) zasługuje na odpowiedni szacunek. Dlatego warto zadbać o zakup takiego różańca, który sam w sobie jest dość wytrzymały. Można też zastanowić się nad wygodnym etui, w którym będzie on chroniony przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Należy przy tym pamiętać, że różaniec ten powinien mieć tradycyjną formę. W tym przypadku popularne dewocjonalia „na rękę” raczej nie są wskazane.

Podsumowując, różaniec komunijny powinien być bardzo ważny dla każdego dziecka. I to nawet wtedy, gdy upłynie po tej uroczystości wiele długich lat.