świeca chrzcielna

Elementy niezbędne podczas chrztu

Okazuje się, że przygotowanie do chrztu świętego zajmuje nieco czasu. Oprócz formalności trzeba zadbać również o przygotowanie odpowiedniej wyprawki ze świecą do chrztu włącznie. O czym trzeba pamiętać przed uroczystością chrztu świętego?

Najpierw formalności

Przed przystąpieniem do zbierania wyprawki należy zadbać oczywiście o formalności. W tym przypadku konieczny jest akt urodzenia dziecka oraz akt ślubu kościelnego jego rodziców. W momencie kiedy rodzice malucha ślubu takiego nie posiadają, ale uważają się za osoby wierzące, kościół pozwala na chrzest dziecka, ale zwykle namawia się rodziców na zawarcie związku małżeńskiego. Poza tym przedstawić trzeba także zaświadczenie o bierzmowaniu chrzestnych oraz zaświadczenie potwierdzające, że przystąpili oni do sakramentu spowiedzi.

Świeca do chrztu, czyli co powinno znaleźć się w wyprawce

świeca na chrzest
malowana świeca na chrzest

Kolorem przewodnim chrztu świętego jest biel. W takiej tonacji powinny być więc być utrzymane wszystkie akcesoria m.in. świeca do chrztu czy ubranko chrzcielne. Biel to bowiem kolor czystości i niewinności. Co ciekawe, wybór w tym zakresie jest coraz większy, ale nie warto przesadzać. W przypadku małego dziecka wygląd ma znaczenie drugorzędne, najważniejsze jest bezpieczeństwo oraz wygoda. W wielu rodzinach kultywowana jest tradycja, że to chrzestny przygotowuje dla malucha wszystkie akcesoria. To właśnie rodzice chrzestni odpowiedzialni są za zakup ubranka czy świecy do chrztu. Najczęściej świece kupuje sam ojciec chrzestny i to on odpala ją w trakcie uroczystości od paschału. Matka chrzestna z kolei w czasie chrztu świętego kładzie maluchowi przy główce zakupioną przez siebie szatkę, która ma być symbolem czystości oraz przynależności do Jezusa. W prezencie dziecku rodzice chrzestni powinni podarować poświęcony przez kapłana medalik z wizerunkiem świętych.