Niezwykły akt odwagi – krzyżyk srebrny na szyi

Krzyż wpisany jest w naszą religię, kulturę, a nawet krajobraz. Przydrożne krzyże, kapliczki – to nieodłączny element naszych dróg, łąk i lasów. Trudno nawet wyobrazić sobie rzeczywistość bez tego wyjątkowego symbolu.

Najważniejszy krzyż

Ten najważniejszy, czyli najprostszy, drewniany, na którym został ukrzyżowany Jezus Chrystus, jest dla każdego chrześcijanina najważniejszym symbolem wiary. Każdy, kto nosi krzyż, publicznie wyznaje swoją wiarę. Jest to więc niezwykły akt odwagi, tak ważny w naszej wierze katolickiej. To także deklaracja, że wierzymy w całą Ewangelię, a swoim życiem dajemy Boże świadectwo. Święty krzyżyk srebrny lub medalik jest nieodłącznym elementem każdego katolika. I mimo że czasem bywa odbierany przez różne osoby w trudny do zrozumienia dla nas sposób, to nigdy nie powinniśmy w niego wątpić i zawsze stać na straży swojej wiary.

Krzyżyk srebrny łaciński

Z łacińskim krzyżykiem srebrnym większość z nas miała do czynienia. Jest on bardzo charakterystyczny, ponieważ jest z wizerunkiem ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. To taki najczęściej nosimy na szyi lub wieszamy we własnym mieszkaniu. W chrześcijaństwie istnieją jednak jeszcze inne rodzaje krzyża, min. odwrócony krzyż św. Piotra, krzyż św. Klemensa z wpisaną kotwicą, krzyż papieski z trzema poprzecznymi belkami, krzyż grecki z wszystkimi ramionami o jednej długości. Warto zapoznać się z niezwykle ciekawą historią krzyża.