Krzyż Benedyktyński – nie tylko dla egzorcystów

Od zwykłego krzyża krzyż Benedyktyński odróżnia się tym, że jego nieodłącznym elementem jest medalik św. Benedykta, z którym związana jest bogata symbolika i tradycja. Św. Benedykt jest założycielem Zakonu Benedyktyńskiego. Opracował jego Regułę, która po dziś dzień jest wspaniałym przykładem harmonii i rozumu. W 1964 św. Benedykt został uznany za patrona Europy.

 

Życie św. Benedykta

 

Urodził się V w. we Włoszech w zamożnej rodzinie. Chociaż mógł się kształcić i żyć w dostatku, zdecydował, że zostanie pustelnikiem. Jego domostwem była grota. Po pewnym czasie mnisi z miejscowego opactwa, olśnieni świętością Benedykta, zaproponowali mu, by został opatem. Św. Benedykt zgodził się, ale ostatecznie nie spodobał się swoim podopiecznym, którzy próbowali go otruć. Podano mu kielich z zatrutym winem, który pobłogosławił przed spożyciem. Po uczynieniu znaku krzyża kielich rozprysł się. Św. Benedykt po zorientowaniu się, że próbowano go otruć wrócił na pustelnię, gdzie zaczęli otaczać go uczniowie. Tradycja głosi, że jego modlitwy były zdolne czynić cuda np. wyciągać ludzi z nieuleczalnych chorób. Posiadał również umiejętność dostrzegania rzeczy, których nie widzą inni. Jest to postać, która łączyła w sobie prostotę i pokorę z bardzo radykalnym podejściem do świętości.

 

Krzyż Benedyktyński – działanie

 

Działanie Krzyża św. Benedykta ma duże znaczenie dla katolika. Był bardzo popularny pośród pierwszych chrześcijan. Dzisiaj najchętniej korzystają z niego egzorcyści. Istnieje wiele źródeł wedle których, krzyż Benedyktyński na szyję jest powodem licznych łask, uzdrowień. Ma moc chronienia przed złym duchem.