Matka Boska w Polsce

Kult Matki Bożej w Polsce znany jest już od Średniowiecza, czyli prawie tak stary jak Chrześcijaństwo w Polsce.

Matka Boska w Polskie

Według ustnych podań Górka Klasztorna k. Łobżenicy to najstarsze sanktuarium Maryjne w Polsce.

W 1234 roku na Podhalu założono Ludźmierz, jest to najstarsza parafia na Podhalu. Tam szczególnym kultem otoczona jest drewniana figura Matki Boskiej. Wedle podań w XV wieku ufundował ją bogaty, węgierki kupiec. Miał to być wyraz wyraz wdzięczności za uratowanie życia. Nieszczęśnik niemal utonął w bagnie. Ludźmierz odwiedził w 1997 roku  Papież Jan Paweł II.

Największym kościołem w Polsce i siódmym na świecie jest sanktuarium w Licheniu. Bazylika powstawała na przełomie XIX i XX wieku. W ten sposób upamiętniono objawienia Maryjne, które miały miejsce w tych okolicach.

Jeżeli mówimy o ważnych miejscach kultu Maryjnego w Polsce, to nie sposób nie wspomnieć o Jasnej Górze i słynnym obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej. Sam obraz przybył do Polski w 1384 roku, ale jego cudowne właściwości były znane o wiele wcześniej… Nic dziwnego, że Jasna Góra bardzo szybko stała się miejscem bardzo popularnym wśród pielgrzymów.

Figurka Matki Boskiej w każdym miasteczku…

Nie da się ukryć, że kult Matki Boskiej jest wyjątkowo silnie rozpowszechniony. Wizerunki Maryi spotkamy praktycznie wszędzie, nie tylko w kościołach. Małe kapliczki czy figury możemy spotkać na polach, pod lasami czy wśród wielkomiejskich kamienic.