Klęcznik- jaki wybrać najlepiej?

Klęcznik jest dosyć młodym wynalazkiem Kościoła, gdyż pochodzi z XVI wieku. Stanowi narzędzie mające pomóc wiernemu utrzymać godną postawę modlitewną, jednocześnie nie przeciążając ani kręgosłupa, ani kolan, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych oraz takich, które często i/lub długo się modlą- zapewniają one wygodę, jakiej taka osoba potrzebuje do skupienia się na modlitwie.
Istnieje w Kościele kilka rodzajów klęczników- istnieją takie służące do spowiedzi (gdzie penitent jest oddzielony od księdza za pomocą przegrody), klęczniki zwykłe, gdzie ma się podpórkę jedynie na ręce lub taki z siedziskiem, a potrzeby osób, które wymagają jedynie siedziska, zaspokoją klęczniki karmelitańskie https://www.meritohurt.pl/kleczniki/klecznik-taize-karmelitanski,4109,1.html .
Ciekawym rodzajem klęcznika, który odgradzał wiernych od prezbiterium oraz ołtarza były balaski.

Klęcznik karmelitański- rozwiązanie dla użytku prywatnego


Ten rodzaj klęcznika jest stosunkowo mały (można kupić w pasującym dla siebie rozmiarze), dzięki temu łatwo go przenosić z miejsca na miejsce. Jeżeli chcemy, by stanowił nie tylko miejsce do modlitwy, ale i część stałego wystroju mieszkania, można zakupić go w odpowiednim kolorze. Wyjątkowo ważny jest wybór drewna, z którego został wykonany. Kupić należy klęcznik z twardego drewna, gdyż miękkie szybko się odkształca, traci swoją przyczepność, a ta część, na której klęczymy, zmienia swój kształt na ten przypominający banana.